Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti V Botanické zahradě Praha vykvetla unikátní orchidej
V Botanické zahradě Praha vykvetla unikátní orchidej
Neděle, 31. květen 2015 06:24
V Botanické zahradě Praha vykvetla unikátní orchidej

Trojská botanická zahrada si připisuje další úspěchy. Zvládla obtížné pěstební podmínky nenápadné orchideje z podčeledi Apostasioideae a stala se tak první a doposud jedinou zahradou na celém evropském kontinentu, které se orchidej podařilo nejen vypěstovat, ale aktuálně i jedna kvete.


Orchideje patří mezi nejpočetnější čeleď cévnatých rostlin, které se kromě Antarktidy vyskytují na všech kontinentech. Mnohé si pro své nápadné květy získaly řady obdivovatelů z řad odborníků i laické veřejnosti. Kdo by se snad nechtěl pochlubit za oknem krásně kvetoucí orchidejí? Existují však i méně známé druhy orchidejí, mezi které patří i ty z podčeledi Apostasioideae, které jsou v pražské Troji.


„Orchideje máme tři roky a za tuto dobu jsou již čtyřikrát větší a jedna z nich se chlubí prvním kvetením. Květy jsou tři centimetry velké, mají sytě žlutou barvu a zvenčí jsou pokryté dlouhými chlupy. Jedná se o opravdovou senzaci, protože dosud selhaly všechny pokusy o převedení živých rostlin na evropský kontinent. Například v herbářích je najdete, ale živé jsou jen u nás,“ sdělila k mimořádnému úspěchu ředitelka trojské botanické zahrady Věra Bidlová.


Rostliny, která na prvním pohled ničím nepřipomíná orchidej, jen mimo své květenství, si návštěvník moc nevšimne. Je nenápadná a ne příliš zajímavá z podčeledi, kterou lze označit za zachovalý vývojový článek z dob, kdy v evoluci orchideje teprve vznikaly. „Kvůli své nenápadnosti dokáže málokterý botanik při zkoumání pralesa poznat, co jsou její velké zelené listy zač. Rostliny jsme měli možnost studovat na expedici ve Vietnamu a odtud také pochází ty naše,“ řekl o rostlině kurátor tropických rostlin z trojské botanické zahrady v Praze Jan Ponert.


Proč jinde pokusy o její pěstování selhaly a v Praze uspěly? Odborníci z botanické zahrady vidí důvod v dostatku vláhy. „Rostlina je spokojená pouze ve stále mokrém substrátu ve stínu na podlaze skleníku. Vzhledem k nárokům rostliny ji ale není možné vystavit. Snad z květů získáme klíčivá semena a rostliny se podaří namnožit, aby mohly být v budoucnu vystaveny i do expozic,“ popsal Jan Ponert.


Foto a zdroj: Botanická zahrada Praha

(ewe)V Botanické zahradě Praha vykvetla unikátní orchidej