Praha.cz

 
Letenské prase aneb Zabíjačka v muzeu
Pátek, 29. leden 2016 13:01

Letenské prase aneb Zabíjačka v muzeu

Vnitřní i venkovní prostory Národního zemědělského muzea (NZM) se již po deváté promění v zabíjačkové hody. Akci s názvem Letenské prase aneb Zabíjačka v muzeu, která nabídne ukázky domácího zpracování masa i degustaci zabíjačkových a dalších gastronomických pochoutek, proběhne i letos pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky a starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského.

 

V dnešní době se mnoha lidem ve městech a dokonce už i na vesnicích nepoštěstí zažít tradiční českou domácí zabíjačku. Proto mají milovníci zabíjačkových pochoutek jedinečnou příležitost zavítat v sobotu 30. ledna do NZM (Kostelní 44, Praha 7), kde je připraven speciální zabíjačkový program. Za zvýhodněnou cenu si užijí výjimečný zážitek a navíc mohou navštívit klasické i nově otevřené výstavy NZM.

 

„Akce, jako je tato, přináší zejména menším návštěvníkům bezprostřední zkušenost v podobě ukázky domácího zpracování masa, které bylo v minulosti běžné v každé větší chalupě. Zabíjačka byla cestou ke zpestření jídelníčku, který po vánocích už začal ovlivňovat tehdy běžný nedostatek zásob. Snad i proto dnes, v době celoroční dostupnosti potravin, domácí porážka prasete mizí i na vesnicích,“ vysvětlil staročeskou tradici ředitel NZM Praha Milan Půček.

 

A na co se mohou návštěvníci muzea v sobotu 30. ledna těšit? Čekají je ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa, které na dvoře muzea předvedou řezničtí mistři. Ukázky proběhnou během dne třikrát, a to v 11.00, 14.00 a 16.00 hodin, přičemž po celou dobu akce bude na muzejním dvoře probíhat i prodej a degustace zabíjačkových a dalších gastronomických specialit, včetně piva, vína a destilátů.

 

Nechybí ani doprovodný program, který mezi 10 a 18 hodinou nabídne například ukázky tradičních lidových řemesel. Jednotlivé doprovodné akce budou probíhat v celé budově muzea. Návštěvníci budou moci využít i možnost prohlédnout si stálé expozice, včetně největší sbírky zemědělské techniky v Praze s názvem Jede traktor nebo zbrusu nové expozice rybářství. Pro celou slavnost nabízí NZM Praha možnost využít slevu na vstupném, které činí 50 Kč. Děti do 120cm mají vstup zdarma.

 

Foto: Praha

Zdroj: NZM

(ewe)